Scenariusz zajęć dla dzieci 3- i 4-letnich, w którym założono realizację następujących celów: - cele ogólne: kształtowanie znajomości zasad właściwego żywienia; uświadomienie potrzeby zjadania owoców i warzyw bogatych w witaminy oraz innych produktów żywieniowych, np. nabiału; wdrażanie do pracy w grupie.
Temat: Ubieramy z podstawy programowej wychowania 1 p. 1,2, Ob. 3 p. 1,2, Ob. 4 Ob. 5 p. 3,4, Ob. 9 p. 2, Ob. 11 p. 1Cel ogólny;Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części szczegółowe;Dziecko;- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą (3,4l.)- Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała. (3,,4l.)- Reaguje na sygnał dźwiękowy (3,4l.)- Orientuje się w schemacie własnego ciała (3,4l.)- Określa charakterystyczne cechy pory roku zimy ( Dobiera się w pary (3,4l.)- Rozpoznaje podstawowe kolory (3,4l.)- Prawidłowo trzyma pędzel (4l.)- Maluje farbami przestrzegając zasad ostrożności (3,4l.)- Rozwiązuje zagadki tekstowe (4l.)- Uczestniczy w zabawach (3l.)Metody- burza mózgów- metoda skojarzeń- opowieść ruchowa- praca z ilustracjąŚrodki dydaktyczne;ilustracja zimy, tamburyno, zagadki, sylwety butów , sylwety strojów, schemat postaci, kontury szalika, czapki, rękawiczek, farby, pędzle, podkładki. Przebieg;1. Burza mózgów „Co to za pora roku” – w oparciu o ilustrację. Nazywanie charakterystycznych dla zimy zjawisk Zabawa „Kolorowe pary butów” Dzieci otrzymują sylwety butów, biegają po sali na znak nauczyciela podniesiony but, muszą odszukać osobę mającą but w takim samym kolorze jak Rozwiązywanie zagadek; Miewa daszek z przodu, chociaż to nie przed słońcem i chłodem włożona na głowę. (czapka) Z grubego, futra czy kożucha, Ma rękawy, kołnierz, może też mieć nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto) Na szyję włożony, na drutach zrobiony. Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik) W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki) Małe, średnie i duże, lubią piesze podróże. Chronią moje stopy w mroźne dni lub słoty. (buty) Rozmowa nt części garderoby i części ciała na jakie je Zabawa ruchowa Spacer przez zaspy śniegu. Dzieci naśladują ruchem ubieranie się na spacer następnie maszerują w rytm grającego tamburyna, gdy tamburyno przestaje wydawać dźwięki ich zadaniem jest stanąć Zabawa dydaktyczna „Ubieramy dziewczynkę na zimowy spacer” Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiedniej garderoby dla dziewczynki na zimowy spacer (wykorzystanie postaci wyciętej z papieru i papierowych ubrań.) 6. Zabawa Ubrania Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części Praca plastyczna Przypomnienie zasad ostrożności w trakcie malowania farbami. Dzieci otrzymują sylwety czapki, szalika (3l.) rękawiczek (4l.) ich zadaniem jest pomalowanie w dowolny sposób.
Żeby zachować porządek, każda zabawka powinna mieć swoje stałe, nienaruszalne miejsce, na które po każdej zakończonej aktywności zostanie odniesiona. Dla 3-latków przydać się mogą nalepki z graficznym przedstawieniem co na danej półce, kąciku lub w pudełku mieszka.
Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: fotografie płatków śniegu w skali makro oraz ilustracje przedstawiające "atrybuty" zimowej scenerii – znajdziesz je TU; zimowe memory – TU; podkład instrumentalny do piosenki „Płatki śniegu (II)" (wraz z zapisem nutowym i tekstem) – TU; plakat „Lepimy bałwanka!”, który został dołączony do bieżącego numeru naszego miesięcznika. TU możesz go zobaczyć i zamówić! Powstał z uwzględnieniem treści pochodzących ze znakomitej publikacji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, wyd. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Kraków 2012. Zawarto w nim następujące cele szczegółowe – dzieci: słuchają w skupieniu opowiadania; biorą czynny udział w rozmowie inspirowanej opowiadaniem; podejmują próby odpowiedzi na pytanie: skąd się bierze śnieg?; dzielą się własnymi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami; prowadzą obserwacje przyrodnicze; biorą udział w zabawie logopedycznej; opisują zimowy krajobraz; dobierają takie same obrazki; biorą udział w zabawie ruchowej; improwizują w tańcu; wykonują pracę plastyczną; porządkują miejsce pracy po zakończeniu zadania. Przykładowa propozycja ze scenariusza: Jak wyglądają płatki śniegu? Obserwacje przyrodnicze – gdy pada śnieg, warto wyjść do ogrodu przedszkolnego lub na spacer po to, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają prawdziwe płatki śniegu, a nie te wycięte z papieru. Między innymi poprzez takie doświadczanie budujemy obraz świata. „Łapanie” śniegowych płatków uczy też cierpliwości i delikatności – po pierwsze: nie zawsze uda się taką gwiazdkę złapać, a po drugie: jeśli już się uda, to trzeba być niezwykle delikatnym, by ją utrzymać. Do tego „doświadczenia” potrzebujemy ciemną rękawiczkę lub ciemny materiał oraz lupę (szkło powiększające). Na ciemną rękawiczkę (rękaw kurtki) łapiemy śniegowe płatki, pod lupą oglądamy je dokładnie. Możemy spróbować policzyć ramiona każdej gwiazdki… Czy udało się komuś odnaleźć dwie takie same śnieżynki? Dla utrwalenia obserwacji – warto zawiesić zdjęcia płatków śniegu w sali. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
Dzień Wody - scenariusz zajęć dla 3-4-latków. Sylwia Grabas. Kidałowice. Zimowy koncert dla Babci i Dziadka 2022. Iwona Niedźwiecka, Małgorzata Żurek. Tarnów
Często gdy nachodzi zima poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach muszą zdobywać pożywienie. Poniżej znajdziecie przykładowy scenariusz dotyczący pomocy ptakom, które możecie obserwować podczas zimowych spacerów 🙂 Poniższe zajęcia przeprowadziłam kilka lat temu z moimi maluszkami 🙂 Dodatkowo do zajęć możecie wykorzystać opublikowane przeze mnie na stronie plansze dotyczące pomocy ptakom zimą, które znajdują się TUTAJ, albo plansze przedstawiające różne ptaki, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂 a jeżeli szukacie plansz z krótkim opisem poszczególnych ptaków to znajdziecie je TUTAJ 🙂 aby przejść do wskazanych materiałów wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis 'TUTAJ’ 🙂 SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV) BLOK TEMATYCZNY: PRZEDSZKOLAK NA MEDAL TEMAT ZAJĘĆ: „Pomagamy ptakom zimą” – rozmowa w oparciu o opowiadanie nauczycielki oraz ilustracje CELE OGÓLNE: Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych, zimowych warunkach Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała, Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat ilustracji Doskonalenie umiejętności odtwarzania ruchem sposobu poruszania się zwierząt Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał Doskonalenie umiejętności odgadywania zagadek słownych i obrazkowych, CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko: Wypowiada się na temat ilustracji Naśladuje ruchem swojego ciała sposób poruszania się zwierząt Dostrzega potrzebę pomagania zwierzętom podczas zimy, orientuje się w schemacie własnego ciała, reaguje na sygnał odgaduje zagadki słowne i obrazkowe METODY: słowne praktycznego działania zabawowa FORMY: zajęcia z całym zespołem ŚRODKI: ilustracje tamburyn kartki zagadki PRZEBIEG ZAJĘĆ: Przywitanie się z dziećmi – zabawa integracyjna Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś Ty RAZ, DWA, TRZY!!! 2. Wprowadzenie do tematu, odgadywanie zagadek słownych, obrazkowych, wykonywanie prostych zadań (odkrywanie poszczególnych fragmentów rysunków). W oczach węgielki Z marchwi nos wielki Na śniegu stoi Ciepła się boi (bałwan) Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo) Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki) Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy. Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki. (śnieg) ZAGADKI OBRAZKOWE: narty, sanki, łyżwy 2. Omówienie co znajduje się na rysunku. 3. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil. Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami. Umieszczenie ptaków na planszy – przeliczenie ich. „Wróbelki” – zabawa ortofoniczna połączona z ruchem ciała – naśladowanie sposobu poruszania się ptaków z równoczesnych wymawianiem ćwir, ćwir… 4. Co ptaki jedzą – prezentacja pokarmów – zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą. 5. Nasypywanie pokarmu do karmnika za oknem. 6. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburyna: „do karmnika”. 7. Zakończenie zajęć – zaproszenie do zabawy. POD POSTEM PODZIELCIE SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI NA PRZEDSTAWIENIE DZIECIOM TEGO TEMATU 🙂 DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂 scenariusz do lekcji dla klas 1 - 3 dziaŁanie - stosowanie innych sposobÓw upowszechniania informacji o korzyŚciach pŁynacych ze spoŻywania owocÓw i warzyw oraz mleka i jego przetworÓw, w szczegÓlnoŚci przez organizowanie wystaw, przygotowanie prezentacji oraz wydawanie gazetek Prowadzący zajęcia: Karolina Pilarowska Grupa: 3-latki Cele: - dz. rozwija koordynację ruchową, - dz. umiejętnie współpracuje w grupie, - dz. kształtuje prawidłową postawę podczas ćwiczeń, - dz. wyrabia płynność ruchów, - dz. wykonuje ćwiczenia zgodne z poleceniem nauczyciela, - dz. przestrzega zasad bezpieczeństwa. Formy pracy: - indywidualne, - z całą grupą. Środki dydaktyczne: - płyta CD, - woreczki gimnastyczne, - kółka gimnastyczne, - worki do skakania, - kolorowe chustki, - hula-hop. Przebieg: Zbiórka w szeregu. Przywitanie dzieci. Podział grupy na dwa zespoły, wybranie kapitana drużyny. 1.”Żabki na łące”- nauczyciel ustawia cztery hula-hop na dywanie, jeden za drugim. Dzieci skaczą z jednej obręczy na drugą, trzecią i czwartą, nogi złączone. Naśladują skoki żab. Następnie powtarzają zadanie jednak nogi nie są złączone tylko przeskakują z jednej nogi na drugą. 2. „Rzut do celu”- każda drużyna dostaje od nauczyciela woreczki. Dzieci celują woreczkami do obręczy, każde dziecko po dwa razy. Wygrywa ta drużyna, która wrzuci najwięcej woreczków. 3. „Woreczki”- każde dziecko dostaje jeden woreczek. Dziecko podnosi na jednej dłoni woreczek tak żeby nie spadł na podłogę. Następnie dzieci podnoszą woreczek na stopie starając się utrzymać równowagę. Wygrywa ta drużyna, która najdłużej utrzyma woreczek na dłoni lub stopie. 4. „Marsz z woreczkami”- dzieci kładą woreczek na głowie. Przyjmują pozycje wyprostowanego bociana. W rytmie muzyki dzieci maszerują z woreczkami na głowie. Wygrywa ta drużyna, w której spadnie najmniej woreczków na podłogę. 5. „Zabawa z chustkami”- każde dziecko otrzymuje kolorową chustkę. W trakcie muzyki dzieci maszerują z chustkami i wykonują polecenia nauczyciela. Rytmicznie podskakują z chustkami, pochylają się w dół, w przód, w bok, w lewą stronę i w prawą stronę. 6. „Skoki w workach”- nauczyciel przed każdą drużyną kładzie worek. Na sygnał nauczyciela dziecko wchodzi do worka i podążą do końca sali. Dotyka ściany i wraca spowrotem. Przekazuje worek kolejnej osobie. Wygrywa ta drużyna która zakończy zadanie jako pierwsza. Podsumowanie zajęć: Zbiórka w szeregu. Ocena aktywności dzieci. 14. Zakończenie (3-5 minut) – Nauczyciel podsumowuje zajęcia, pytając dzieci, co nowego się dowiedziały i co najbardziej im się podobało. Każde dziecko dostaje „dyplom małego ekologa” za udział w zajęciach. Ten scenariusz zajęć jest doskonały dla 6-latków, ponieważ angażuje ich zmysły i pozwala na kreatywne wyrażanie się.
Katalog Paulina S-ka, 2017-12-21JarosławZajęcia przedszkolne, KonspektyScenariusz zajęć w grupie 3-4 latków - zimowe zabawy Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3 i 4 – latków Prowadząca: Paulina S Temat zajęć: My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Cele ogólne: - utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku – zimy, - rozwijanie inwencji twórczej, - tworzenie odpowiedniego klimatu potrzebnego do odbierania i wyrażania przeżyć artystycznych, - stwarzanie dzieciom możliwości do wyzwalania własnej spontanicznej ekspresji twórczej, - organizowanie sytuacji kształtujących otwartość wobec świata zewnętrznego i świata własnych uczuć Cele szczegółowe: Dzieci: - wypowiadają się swobodnie na dany temat, - wykonują zadania plastyczno-muzyczne, - odzwierciedlają ruchem treść opowiadania, - przestrzegają ustalone zasady bezpiecznej zabawy Metody pracy: - słowna: rozmowa, opowiadanie - ekspresyjna: improwizacja ruchowa, - praktycznego działania: działalność plastyczna - aktywizujące Formy pracy: - praca zbiorowa, praca indywidualna. Pomoce edukacyjne: - biała bibuła, biała tkanina, utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”, paski niebieskiej bibuły, czarno-białe gazety, arkusz papieru pakowego, dwustronna taśma samoprzylepna, niebieskie kartki papieru, białe koronki i firanki, biała farba, piosenka J. Koźbielskiego „Śniegowy bałwanek” Przebieg zajęć: 1. „Porozmawiajmy o zimie” – rozmowa wprowadzająca do zajęć: - Kto z was wie, jaką teraz mamy porę roku? - Co możecie robić zimą? - A z chmur co zimą pada? - Jak powinniśmy się ubierać zimą? - Dzisiaj pobawimy się w zabawy związane z zimą. 2. „Nasze śniegowe płatki” – zabawa plastyczna. Dzieci wydzierają dowolne kształty z białej bibuły marszczonej lub formują z niej małe kuleczki. Układają je na dużym kawałku białej tkaniny rozłożonej na podłodze. Dzieci ustawiają się dookoła tkaniny, chwytają za jej brzegi, unoszą do góry i lekko falują. Obserwują poruszające się bibułkowe śniegowe płatki. 3. „Jesteśmy płatkami śniegu” – ćwiczenie z zakresu analogii personalnej. Nauczycielka opowiada, a dzieci starają się wyobrazić sobie, jak może czuć się płatek śniegu. Próbują wyrazić to za pomocą ruchu, mimiki przy spokojnej muzyce, tańcząc ze zwiewnymi paskami bibuły. W tle utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”. „Wyobraźcie sobie, że jesteście płatkami śniegu. Każdy z was jest inny, piękny, niepowtarzalny. Poruszacie się lekko, delikatnie, tańczycie, wirujecie w koło. Jest wam dobrze, czujecie się wspaniale. Wokół siebie spotykacie inne płatki śniegu. Delikatnie się z nimi witacie, głaszczecie je, tańczycie delikatnie, na paluszkach. A teraz opadacie wolniutko na ziemię, zamykacie oczy i wyobrażacie sobie, jak wygląda taki śniegowy świat.” - Dzieci otwierają oczy, próbują opowiedzieć, jak się czuły, kiedy były płatkami śniegu. 4. „Bałwanek” – zabawy plastyczno-muzyczne. a) dzieci formują z czarno-białych gazet „śniegowe kule” - podrzucają je wysoko do góry, - rzucają w kolegów. (Przypominamy dzieciom o zasadach bezpiecznej zabawy, a przede wszystkim o tym, że nie wolno rzucać „śniegowych kul” w głowy kolegów). b) „Wspólne lepienie bałwana” – dzieci zbierają „śniegowe kule” i wyklejają sylwetę bałwana na dużym arkuszu papieru. Następnie nauczyciel pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? – Chętne dzieci naklejają we właściwym miejscu: kapelusz, oczy, nos, usta, guziki. c) „Zabawa wokół bałwanka” – śpiewanie piosenki „Śniegowy bałwanek” i taniec wokół bałwanka. 5. „A śnieżek pada i pada” – praca plastyczna. Dzieci otrzymują niebieskie kartki papieru. U góry kartki naklejają chmurki wycięte z białych koronek i firanek. Następnie wskazujący palec maczają w białej farbie i odciskają pod chmurkami jako padający śnieg. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
. 768 277 584 679 271 571 9 328

scenariusz zimowy dla 3 latków